Чемпіонат світу з хокею із шайбою 2009
73-й Чемпіонат світу з хокею з шайбою приймали швейцарські міста Берн та Клотен . Турнір проходив з 24 квітня по 10 травня 2009 року. Господарем світового чемпіонату вдесяте виступила Швейцарія (попередні роки: 1928 , 1935 , 1939 , 1948 , 1953 , 1961 , 1971 , 1990 , 1998 ).
Чемпіонами, вдруге поспіль, і втретє в новітній історії, стала збірна команда Росії . З урахуванням радянських титулів (Росія стала правонаступницею СРСР у Міжнародній федерації хокею ) — це стало 25-м чемпіонством команди.
Команди-учасниці
Група A
Група B
Група C
Група D
Регламент змагань
Згідно з регламентом змагань, на попередньому етапі 16 команд були поділені на 4 групи по 4 збірні, в яких змагалися за круговою системою. Команди, що посіли перші три місця в групі проходили у кваліфікаційний раунд. Останні команди в групах припиняли боротьбу за нагороди і потрапляли до втішного раунду, де змагалися за право залишитися на наступний рік в найсильнішому дивізіоні чемпіонатів світу .
У кваліфікаційному раунді 12 команд змагалися у двох групах (по 6 в кожній). Після ще трьох поєдинків на даному етапі, чотири перші команди в кожній групі потрапляли до чвертьфіналу. Інші чотири колективи припиняли участь в чемпіонаті.
Пари чвертьфіналістів визначалися таким чином: перша команда однієї з кваліфікаційних груп грала з четвертою командою другої кваліфікаційної групи, 2-га — з 3-ю, 3-тя — з 2-ю і т. д. Переможці потрапляли до півфіналу, де розігрували путівку у фінал. Команди, що поступилися у півфінальних протистояннях грали матч за третє місце. А переможні 1/2 фіналу розігрували звання чемпіонів світу.
На попередньому етапі і кваліфікаційному раунді, за перемогу команді нараховувалося 3 очка. За перемогу в додатковий час або в серії булітів (по три буліти) — 2 очка, програвшій команді — 1 очко.
На етапі плей-оф, якщо основний час гри закінчувався внічию, команди грали 10-хвилинний овертайм або до першого гола. Якщо і він не виявляв переможця, проводилася серія післяматчевих булітів (по 5 кожною командою).
Попередній етап
Групи A та D проводили свої поєдинки в Клотені , групи B та C — в Берні .
Команди, що пройшли в кваліфікаційний раунд
Команда, що потрапила до втішного раунду
Група A
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
24 квітня 16:15
Білорусь
1:6 (0:2, 0:0, 1:4)
Канада
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 5 232
24 квітня 20:15
Словаччина
4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Угорщина
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 4 773
26 квітня 16:15
Словаччина
1:2 (0:0, 0:1, 1:0) (От: 0:0) (Буліти: 1:2)
Білорусь
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 5 256
26 квітня 20:15
Канада
9:0 (4:0, 2:0, 3:0)
Угорщина
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 5 506
28 квітня 16:15
Угорщина
1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Білорусь
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 4 710
28 квітня 20:15
Канада
7:3 (3:0, 3:1, 1:2)
Словаччина
Шлюфвеґ, Клотен Глядачів: 6 300
Група B
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
24 квітня 16:15
Німеччина
0:5 (0:3, 0:0, 0:2)
Росія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 10 570
24 квітня 20:15
Швейцарія
1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Франція
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 10 570
Протокол
Мартін Гербер
Голкіпери
Ленрі
Арбітри: Rick Looker Thomas Sterns
Пласс (ВБ1) — 11:33
1:0
14 хв.
Вилучення
18 хв.
42
Кидки
14
26 квітня 16:15
Швейцарія
3:2 От (1:1, 1:1, 0:0) (От: 1:0)
Німеччина
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 11 423
Протокол
Мартін Гербер
Голкіпери
Патцольд
Арбітри: Sami Partanen Jyri Rönn
Вікк — 08:36 Зегер — 23:25 Стрейт (ВБ1) — 61:18
0:1 1:1 2:1 2:2 3:2
06:26 — Ульманн (ВБ1) 33:02 — Шуберт (ВМ1)
14 хв.
Вилучення
12 хв.
38
Кидки
22
26 квітня 20:15
Росія
7:2 (5:1, 1:1, 1:0)
Франція
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 10 505
Протокол
Єременко
Голкіпери
Фері
Арбітри: Ole Hansen Peter Orszag
Радулов — 01:23 Заріпов (ВБ1) — 07:06 Радулов — 07:20 Пережогін — 08:01 Терещенко (ВБ1) — 15:00 Терещенко (ВБ1) — 27:23 Ковальчук — 49:20
1:0 2:0 3:0 4:0 4:1 5:1 6:1 6:2 7:2
10:25 — Екфей 39:31 — Tardif
6 хв.
Вилучення
10 хв.
42
Кидки
25
28 квітня 16:15
Росія
4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Швейцарія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 11 479
28 квітня 20:15
Франція
2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Німеччина
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 9 956
Протокол
Ленрі
Голкіпери
Патцольд
Арбітри: Vladimir Baluska Brent Reiber
Lussier — 03:50 Tardif — 16:48
1:0 1:1 2:1
04:22 — Хехт (ВБ1)
30 хв.
Вилучення
6 хв.
26
Кидки
31
Група C
Команда
І
В
ВО
ПО
П
ГЗ
ГП
Різниця
О
США
3
2
0
1
0
15
9
+6
7
Швеція
3
1
1
1
0
15
9
+6
6
Латвія
3
1
1
0
1
7
6
+1
5
Австрія
3
0
0
0
3
2
15
−13
0
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
25 квітня 16:15
США
4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Латвія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 7 840
25 квітня 20:15
Швеція
7:1 (3:0, 0:1, 4:0)
Австрія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 6 175
Протокол
Гольмквіст
Голкіпери
Брюклер
Арбітри: В'ячеслав Буланов Рафаїл Кадиров
Йонсон — 1:37 Йохансон — 11:49 Нілсон — 12:46 Вейнгандль — 41:22 Вейнгандль — 47:00 Хар'ю — 49:04 Еріксон — 49:46
1:0 2:0 3:0 3:1 4:1 5:1 6:1 7:1
31:55 — Оразе
12 хв.
Вилучення
8 хв.
38
Кидки
31
27 квітня 16:15
США
6:1 (1:0, 1:1, 4:0)
Австрія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 3 779
Протокол
Роберт Еш
Голкіпери
Юрген Пенкер
Арбітри: Vladimir Sindler Derek Zalaski
Браун — 15:11 Стаффорд — 31:04 О'Салліван — 40:25Блейк (ВБ2) — 47:56 Стемпняк (ВБ1) — 52:06 Нісканен (б2) — 55:55
1:0 2:0 2:1 3:1 4:1 5:1 6:1
34:26 Пайнтнер
8 хв.
Вилучення
18 хв.
38
Кидки
26
27 квітня 20:15
Латвія
3:2 (0:1, 2:0, 0:1) (От: 0:0) (Буліти: 3:2)
Швеція
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 4 421
Протокол
Едгарс Масальскіс
Голкіпери
Лів
Арбітри: Vladimir Baluska Brent Reiber
Редліхс (ВБ1) — 30:20 Дарзіньш — 39:15 Ниживій — 65:00 (ПБ)
0:1 1:1 2:1 2:2 3:2
15:26 — Умарк 40:44 — Йохансон (ВБ1)
10 хв.
Вилучення
6 хв.
22
Кидки
40
29 квітня 16:15
Австрія
0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Латвія
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 5 274
29 квітня 20:15
Швеція
6:5 От (0:1, 2:2, 3:2) (От: 1:0)
США
PostFinance-Arena, Берн Глядачів: 9 876
Група D
Команда
І
В
ВО
ПО
П
ГЗ
ГП
Різниця
О
Фінляндія
3
3
0
0
0
14
4
+10
9
Чехія
3
2
0
0
1
13
6
+7
6
Норвегія
3
0
1
0
2
7
14
−7
2
Данія
3
0
0
1
2
5
15
−10
1
Кваліфікаційний раунд
Команди, що пройшли до плей-оф
Команди, що закінчили виступи на турнірі
Група E
Команда
І
В
ВО
ПО
П
ГЗ
ГП
Різниця
О
Росія
5
4
1
0
0
27
11
+16
14
Швеція
5
2
1
2
0
23
18
+5
10
США
5
2
0
2
1
19
18
+1
8
Латвія
5
1
2
0
2
15
14
+1
7
Швейцарія
5
1
1
1
2
9
13
−4
6
Франція
5
0
0
0
5
8
27
−19
0
Результати
(¹) — Матчі проходили в Берні
(²) — Локальний час (UTC +2, CEST )
Група F
Результати
(¹) — Матчі пройшли в Цюриху
(²) — Локальний час (UTC +2, CEST )
Втішний раунд
Група G
Команда
І
В
ВО
ПО
П
ГЗ
ГП
Різниця
О
Данія
3
3
0
0
0
13
4
+9
9
Австрія
3
2
0
0
1
9
5
+4
6
Німеччина
3
1
0
0
2
3
5
−2
3
Угорщина
3
0
0
0
3
2
13
−11
0
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
1 травня 16:15
Німеччина
1:3
Данія
PostFinance-Arena, Берн (4241)
1 травня 16:15
Австрія
6:0
Угорщина
Шлюфвеґ, Клотен (4042)
3 травня 12:15
Німеччина
0:1
Австрія
PostFinance-Arena, Берн (3828)
3 травня 12:15
Угорщина
1:5
Данія
Шлюфвеґ, Клотен (3672)
4 травня 12:15
Угорщина
1:2
Німеччина
PostFinance-Arena, Берн (3497)
4 травня 12:15
Данія
5:2
Австрія
Шлюфвеґ, Клотен (2798)
Плей-оф
Чвертьфінали
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
6 травня 16:15
Росія
4:3 (0:0, 3:3, 1:0)
Білорусь
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 8 337
6 травня 20:15
Фінляндія
2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
США
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 9 334
Протокол
Рінне
Голкіпери
Роберт Еш
Арбітри: Daniel Piechaczek Brent Reiber
Капанен (ВБ1) — 20:57 Хювенен — 37:50
1:0 1:1 1:2 1:3 2:3
30:31 — Браун (ВБ1) 32:11 — Оши 34:19 — Сутер
10 хв.
Вилучення
10 хв.
49
Кидки
35
7 травня 16:15
Канада
4:2 (0:0, 3:1, 1:1)
Латвія
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 8 042
Протокол
Мейсон
Голкіпери
Едгарс Масальскіс
Арбітри: Danny Kurmann Peter Orszag
Гітлі — 26:37 Гемьюс (ВБ1) 34:03 Стемкос (ВБ1) — 37:47 Ломбарді — 43:07
1:0 2:0 2:1 3:1 3:2 4:2
37:30 — Галвіньш (ВМ1) 41:27 — Васільєвс
26 хв.
Вилучення
24 хв.
48
Кидки
23
7 травня 20:15
Швеція
3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Чехія
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 10 415
Півфінали
Час початку матчів місцевий (UTC+2 ).
8 травня 16:15
Росія
3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
США
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 11 057
8 травня 20:15
Канада
3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Швеція
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 11 477
Протокол
Двейн Ролосон
Голкіпери
Йонас Густавссон
Арбітри: В'ячеслав Буланов Danny Kurmann
Рой — 06:51 Хоркофф — 29:53 Рой (ВБ1) — 30:38
1:0 2:0 3:0 3:1
46:14 — Еріксон
10 хв.
Вилучення
6 хв.
29
Кидки
26
Матч за 3-є місце
10 травня 16:00
Швеція
4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
США
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 11 249
Протокол
Лів
Голкіпери
Роберт Еш
Арбітри: Рафаіл Кадиров Brent Reiber
Еріксон (ВБ1) — 33:24 Мортенсон (ВБ2) — 35:57 Гуннарсон (ВБ1) — 49:00 Одуйя (ВБ2) — 59:59 (ПВ)
0:1 1:1 2:1 2:2 3:2 4:2
25:14 — Джонсон (ВБ1) 42:15 — Павелскі
16 хв.
Вилучення
22 хв.
28
Кидки
39
Фінал
10 травня 20:30
Росія
2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Канада
PostFinance Arena, Берн Глядачів: 11 454
Остаточне положення команд
Матч Швейцарія-Латвія
Матч Швеція-Росія
* Німеччина є учасником чемпіонату світу 2010 року , як господар змагань.
Індивідуальні нагороди
MVP турніру — Ілля Ковальчук
Найкращі гравці чемпіонату, визначені організаторами змагань:
Команда зірок чемпіонату за визначенням ЗМІ:
Найкращі бомбардири
Найкращий бомбардир чемпіонату — Мартен Сан-Луї
Найкращі голкіпери
ІГ = Ігровий час (хвилини: секунди); КП = Кидків по воротах; ГП = Голів пропущено; ГГ = Голи всередньому за гру; ВК% = Відсоток відбитих кидків; СМ = Сухі матчі
Джерело: IIHF.com [Архівовано 3 січня 2014 у Wayback Machine .]
Джерела