2017 World Rowing Championships – Men's eight
Men's eight at the 2017 World Rowing Championships |
---|
Venue | Nathan Benderson Park |
---|
Location | Sarasota, United States |
---|
Dates | 26 September – 1 October |
---|
Competitors | 108 from 12 nations |
---|
Winning time | 5:26.85 |
---|
|
| |
The men's eight competition at the 2017 World Rowing Championships in Sarasota took place in Nathan Benderson Park.[1]
Schedule
The schedule was as follows:[1]
Date
|
Time
|
Round
|
Tuesday 26 September 2017 |
13:35 |
Heats
|
Thursday 28 September 2017 |
13:01 |
Repechages
|
Sunday 1 October 2017 |
09:25 |
Final B
|
11:12 |
Final A
|
All times are Eastern Daylight Time (UTC−4)
Results
Heats
Heat winners advanced directly to the A final. The remaining boats were sent to the repechages.[2]
Heat 1
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
Notes
|
1
|
Gabbia, Liuzzi, Parlato, Perino, Rosetti, Paonessa, Mumolo, Pietra, D'Aniello
|
Italy
|
5:32.39
|
FA
|
2
|
Dawson, McBrierty, Cook, Neill, Ransley, Sinclair, Rudkin, Tredell, Fieldman
|
Great Britain
|
5:34.60
|
R
|
3
|
Playfair, Bowden, Coombs, Masters, Moore, Keenan, Watts, Purnell, Rook
|
Australia
|
5:36.85
|
R
|
4
|
van den Ende, Knab, Braas, Wieten, Hendriks, Meylink, Versluis, Lücken, van Engelenburg
|
Netherlands
|
5:37.90
|
R
|
5
|
Zarutskiy, Kuznetsov, Podshivalov, Morgachyov, Kosov, Kornilov, Balandin, Kulesh, Safonkin
|
Russia
|
5:40.59
|
R
|
6
|
Sun, Li, Li, Cong, Ni, Liu, Qu, Wang, Liang
|
China
|
5:47.31
|
R
|
Heat 2
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
Notes
|
1
|
Weißenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, Sauer
|
Germany
|
5:29.36
|
FA
|
2
|
Aghai, Rigogne, Karwoski, Vanderstoep, Peszek, Mead, Reed, Eble, Venonsky
|
United States
|
5:30.38
|
R
|
3
|
Ivascu, Cozmiuc, Damii, Adam, Radu, Bejan, Pîrghie, Tudosa, Munteanu
|
Romania
|
5:31.30
|
R
|
4
|
Lassche, Conradie, McInnes, Grainger, Kirkham, Brake, Robertson, Jones, Shepherd
|
New Zealand
|
5:35.65
|
R
|
5
|
Bogoiavlenskyi, Boklazhenko, Hula, Kholyaznykov, Verestiuk, Nadtoka, Mikhay, Moroz, Konovaliuk
|
Ukraine
|
5:37.57
|
R
|
6
|
Modrzyński, Schodowski, Fuchs, Ablewski, Aranowski, Wilangowski, Brzeziński, Juszczak, Trojanowski
|
Poland
|
5:44.64
|
R
|
Repechages
The two fastest boats in each repechage advanced to the A final. The remaining boats were sent to the B final.[3]
Repechage 1
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
Notes
|
1
|
van den Ende, Knab, Braas, Wieten, Hendriks, Meylink, Versluis, Lücken, van Engelenburg
|
Netherlands
|
5:32.59
|
FA
|
2
|
Ivascu, Cozmiuc, Damii, Adam, Radu, Bejan, Pîrghie, Tudosa, Munteanu
|
Romania
|
5:34.22
|
FA
|
3
|
Dawson, McBrierty, Cook, Neill, Ransley, Sinclair, Rudkin, Tredell, Fieldman
|
Great Britain
|
5:35.70
|
FB
|
4
|
Bogoiavlenskyi, Boklazhenko, Hula, Kholyaznykov, Verestiuk, Nadtoka, Mikhay, Moroz, Konovaliuk
|
Ukraine
|
5:41.32
|
FB
|
5
|
Sun, Li, Li, Cong, Ni, Liu, Qu, Wang, Liang
|
China
|
5:53.48
|
FB
|
Repechage 2
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
Notes
|
1
|
Aghai, Rigogne, Karwoski, Vanderstoep, Peszek, Mead, Reed, Eble, Venonsky
|
United States
|
5:34.61
|
FA
|
2
|
Lassche, Conradie, McInnes, Grainger, Kirkham, Brake, Robertson, Jones, Shepherd
|
New Zealand
|
5:36.55
|
FA
|
3
|
Modrzyński, Schodowski, Fuchs, Ablewski, Aranowski, Wilangowski, Brzeziński, Juszczak, Trojanowski
|
Poland
|
5:38.76
|
FB
|
4
|
Playfair, Bowden, Coombs, Masters, Moore, Keenan, Watts, Purnell, Rook
|
Australia
|
5:40.37
|
FB
|
5
|
Zarutskiy, Kuznetsov, Podshivalov, Morgachyov, Kosov, Kornilov, Balandin, Kulesh, Safonkin
|
Russia
|
5:43.31
|
FB
|
Finals
The A final determined the rankings for places 1 to 6. Additional rankings were determined in the B final.[4]
Final B
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
1
|
Dawson, McBrierty, Cook, Neill, Ransley, Sinclair, Rudkin, Tredell, Fieldman
|
Great Britain
|
5:39.77
|
2
|
Playfair, Bowden, Coombs, Masters, Moore, Keenan, Watts, Purnell, Rook
|
Australia
|
5:41.23
|
3
|
Bogoiavlenskyi, Boklazhenko, Hula, Kholyaznykov, Verestiuk, Nadtoka, Mikhay, Moroz, Konovaliuk
|
Ukraine
|
5:41.60
|
4
|
Modrzyński, Schodowski, Fuchs, Ablewski, Aranowski, Wilangowski, Brzeziński, Juszczak, Trojanowski
|
Poland
|
5:42.48
|
5
|
Zarutskiy, Kuznetsov, Podshivalov, Morgachyov, Kosov, Kornilov, Balandin, Kulesh, Safonkin
|
Russia
|
5:45.17
|
6
|
Sun, Li, Li, Cong, Ni, Liu, Qu, Wang, Liang
|
China
|
5:47.22
|
Final A
Rank
|
Rowers
|
Country
|
Time
|
|
Weißenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, Sauer
|
Germany
|
5:26.85
|
|
Aghai, Rigogne, Karwoski, Vanderstoep, Peszek, Mead, Reed, Eble, Venonsky
|
United States
|
5:28.45
|
|
Gabbia, Liuzzi, Parlato, Perino, Rosetti, Paonessa, Mumolo, Pietra, D'Aniello
|
Italy
|
5:28.90
|
4
|
van den Ende, Knab, Braas, Wieten, Hendriks, Meylink, Versluis, Lücken, van Engelenburg
|
Netherlands
|
5:29.23
|
5
|
Ivascu, Cozmiuc, Damii, Adam, Radu, Bejan, Pîrghie, Tudosa, Munteanu
|
Romania
|
5:31.41
|
6
|
Lassche, Conradie, McInnes, Grainger, Kirkham, Brake, Robertson, Jones, Shepherd
|
New Zealand
|
5:34.00
|
References
|
---|
- 1962: (Meyer, Plagemann, Aeffke, Behrens, Wallbrecht, von Groddeck, Ingo Kliefoth, Bernd Kruse, cox Ahrens)
- 1966: (Meyer, Schreyer, Schwan, Luhn, Hertel, Henning, Ulbricht, Kuhn, cox Niehusen)
- 1970: (Borchmann, Jobst, Zander, Gust, Martens, Ahrendt, Foppke, Puls, cox Zahn)
- 1974: (Shealy, Stevenson, Cashin, Norelius, Everett, Vespoli, Mickelson, Brown, cox Weinberg)
- 1975: (Arndt, Döhn, Wendisch, Ulrich, Klatt, Kostulski, Karnatz, Prudöhl, cox Ludwig)
- 1977: (Sredzki, Lindner, Gottschalt, Kons, Lück, Frieberg, Karnatz, Gunkel, cox Jahncke)
- 1978: (Schumann, Karnatz, Sredzki, Ebert, Ulrich, Jährling, Dühring, Höing, cox Kaiser)
- 1979: (Schiller, Friedrich, Wenzel, Ulrich, Höing, Karnatz, Krauß, Rodewald, cox Ludwig)
- 1981: (Gudauskas, Solomakhin, Krilov, Diduk, Narushaitis, Narmontas, Pinskus, Maystrenka, cox Nizhegorodov)
- 1982: (O'Connell, Stanley, Stevenson, Keys, White-Parsons, White, Brook, Rodger, cox Hay)
- 1983: (Stanley, Stevenson, Rodger, White-Parsons, White, Mabbott, Keys, Atherfold, cox Hay)
- 1985: (Komarov, Diduk, Pinskus, But, Omelyanovich, Hurkovskiy, Voloshin, Vasilyev, cox Dmytrenko)
- 1986: (Galloway, Batten, Cooper, McKay, Doyle, Tomkins, Popa, Evans, cox Caterson)
- 1987: (Teti, Smith, Patton, Still, Nordell, McLaughlin, Burden, Pescatore, cox Bauer)
- 1989: (Puttlitz, Keßlau, Steffes-Mies, Balster, Dietrich, Mauerwerk, Wessling, Baar, cox Klein)
- 1990: (Baar, Balster, Dietrich, Korte, Richter, Steffes-Mies, Ungemach, Weyrauch, cox Klein)
- 1991: (Steffes-Mies, Balster, Fischer, Streppelhoff, Hecht, Klapheck, Wessling, Baar, cox Klein)
- 1993: (Baar, Hoeltzenbein, Lütkefels, Richter, Scholz, Steffes-Mies, Streppelhoff, von Ettingshausen, cox Thiede)
- 1994: (Brown, Hall, Honebein, Kaehler, Klepacki, Koven, McKibbon, Smith, cox Segaloff)
- 1995: (Baar, Forster, Kirchhoff, Landvoigt, Lerche, Richter, Sator, Weber, cox Thiede)
- 1997: (Ahrens, Bea, Henry, Kaehler, Miller, Richter, Wherley, Cummins, cox Cipollone)
- 1998: (Ahrens, Collins, Kaehler, Klepacki, Miller, Volpenhein, Welsh, Wherley, cox Cipollone)
- 1999: (Volpenhein, Kaehler, Collins, Welsh, Wherley, Klepacki, Miller, Ahrens, cox Cipollone)
- 2001: (Măstăcan, Corbeanu, Nemțoc, Florariu, Cornea, Bănică, Pîrvan, Măstăcan, cox Gheorghe)
- 2002: (Swick, Light, Rutledge, Hamilton, Stankevicius, Hoskins, Kreek, Powell, cox Price)
- 2003: (Stankevicius, Light, Rutledge, Hamilton, Calder, Hoskins, Kreek, Powell, cox Price)
- 2005: (Daniels, Deakin, Coppola, Beery, Inman, Volpenhein, Hoopman, McElhenney, cox Blomquist)
- 2006: (Dießner, Schulte, Koltzk, Stüer, Tebrügge, Siemes, Engelmann, Heidicker, cox Thiede)
- 2007: (Light, Rutledge, Byrnes, Wetzel, Howard, Seiterle, Kreek, Hamilton, cox Price)
- 2009: (Käufer, Hauffe, Mennigen, Wilke, Schmidt, Adamski, Seifert, Schmidt, cox Sauer)
- 2010: (Hauffe, Reinelt, Wilke, Mennigen, Schmidt, Müller, Seifert, Schmidt, cox Sauer)
- 2011: (Hauffe, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Schmidt, Müller, Mennigen, Wilke, cox Sauer)
- 2013: (Ritchie, Ransley, Gregory, Reed, Sbihi, Triggs Hodge, Nash, Satch, cox Hill)
- 2014: (Reilly-O'Donnell, Tarrant, Satch, Gotrel, Reed, Bennett, Ransley, Louloudis, cox Hill)
- 2015: (Gotrel, Louloudis, Reed, Bennett, Sbihi, Gregory, Nash, Satch, cox Hill)
- 2017: (Weißenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, cox Sauer)
- 2018: (Weißenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, cox Sauer)
- 2019: (Weißenfeld, Follert, Reinhardt, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, cox Sauer)
- 2022: (Gibbs, Bolding, Bewicke-Copley, Carnegie, Elwes, Digby, Rudkin, Ford, cox Brightmore)
- 2023: (Dawson, Bolding, Gibbs, Carnegie, Elwes, Digby, Rudkin, Ford, cox Brightmore)
|
|
|