South Korea at the 2014 Asian Games
Sporting event delegation
South Korea was the host nation of the 2014 Asian Games held in Incheon from 19 September to 4 October 2014. South Korea was represented by the Korean Olympic Committee , and the South Korean delegation was the largest in this edition of the Asian Games . The delegation of 1,068 people included 831 competitors (454 men, 377 women) and 237 officials.
Competitors from the South Korea led the bronze medal count with 84 in the general medal table . South Korea also won 79 gold medals, 70 silver medals and a total of 228 medals, finishing second on the medal table.[ 1]
Medal summary
Medal table
Medalists
Multiple Gold Medalists
Gold Medal
Medal
Name
Sport
Event
Date
Gold
Lee Ha-sung
Wushu
Men's Changquan
20 September
Gold
Chung Yoo-yeon , Kim Kyun-sub , Kim Dong-seon , Hwang Young-shik
Equestrian
Dressage Team
20 September
Gold
Kang Dong-jin , Im Chae-bin , Son Je-yong
Cycling
Men's Team Sprint
20 September
Gold
Lee Ra-jin
Fencing
Women's Individual Sabre
20 September
Gold
Jung Jin-sun
Fencing
Men's Individual Épée
20 September
Gold
Kim Cheong-yong , Jin Jong-oh , Lee Dae-myung
Shooting
Men's 10m Air Pistol Team
21 September
Gold
Kim Cheong-yong
Shooting
Men's 10m Air Pistol
21 September
Gold
Joung Da-woon
Judo
Women's −63kg
21 September
Gold
Kim Seong-yeon
Judo
Women's −70kg
21 September
Gold
Kim Jae-bum
Judo
Men's −81kg
21 September
Gold
Jeon Hee-sook
Fencing
Women's Individual Foil
21 September
Gold
Gu Bon-gil
Fencing
Men's Individual Sabre
21 September
Gold
Kim Jang-mi , Kwak Jung-hye , Lee Jung-eun
Shooting
Women's 25m Pistol Team
22 September
Gold
Jeong Gyeong-mi
Judo
Women's −78kg
22 September
Gold
Hwang Young-shik
Equestrian
Dressage Individual
23 September
Gold
Lee Ra-jin , Kim Ji-yeon , Yoon Ji-su , Hwang Seon-a
Fencing
Women's Team Sabre
23 September
Gold
Jung Jin-sun , Park Kyoung-doo , Park Sang-young , Kweon Young-jun
Fencing
Men's Team Épée
23 September
Gold
Choi Gwang-hyeon , Bang Gui-man , Kim Jae-bum , Lee Kyu-won , Kim Sung-min , Youn Tae-ho , Gwak Dong-han
Judo
Men's Team
23 September
Gold
Son Wan-ho , Yoo Yeon-seong , Lee Yong-dae , Lee Dong-keun , Kim Sa-rang , Kim Gi-jung , Lee Hyun-il , Ko Sung-hyun ,Shin Baek-cheol , Jeon Hyeok-jin
Badminton
Men's Team
23 September
Gold
Eum Bit-na , Jeong Mi-ra , Na Yoon-kyung
Shooting
Women's 50m Rifle Prone Team
24 September
Gold
Kim Jun-hong , Song Jong-ho , Jang Dae-kyu
Shooting
Men's 25m Rapid Fire Pistol Team
24 September
Gold
Kim Jun-hong
Shooting
Men's 25m Rapid Fire Pistol
24 September
Gold
Kim Ye-ji
Rowing
Women's Single Sculls
24 September
Gold
Kim Myeong-jin
Wushu
Men's Sanda 75kg
24 September
Gold
Jeon Hee-sook , Nam Hyun-hee , Oh Ha-na , Kim Mi-na
Fencing
Women's Team Foil
24 September
Gold
Gu Bon-gil , Kim Jung-hwan , Won Woo-young , Oh Eun-seok
Fencing
Men's Team Sabre
24 September
Gold
Ji Yoo-jin
Rowing
Women's Lightweight Single Sculls
25 September
Gold
Kim Mi-jin
Shooting
Women's Double Trap
25 September
Gold
Song Sang-wuk , Bang Si-re , Hong Won-jae , Cheon Jai-sik
Equestrian
Eventing Team
26 September
Gold
Song Sang-wuk
Equestrian
Eventing Individual
26 September
Gold
Lee Na-young , Son Yun-hee
Bowling
Women's Doubles
26 September
Gold
Choi Bo-min , Kim Yun-hee , Seok Ji-hyun
Archery
Women's team compound
27 September
Gold
Choi Bo-min
Archery
Women's individual compound
27 September
Gold
Na Ah-reum
Cycling
Women's Individual Time Trial
27 September
Gold
Kim Min-ji
Shooting
Women's Skeet
27 September
Gold
Jung Dasomi , Chang Hye-jin , Lee Tuk-young
Archery
Women's team recurve
28 September
Gold
Lee Na-young , Son Yun-hee , Jung Da-wun
Bowling
Women's Trios
28 September
Gold
Jang Kyung-gu
Cycling
Men's Road Race
28 September
Gold
Jung Dasomi
Archery
Women's individual recurve
28 September
Gold
Oh Jin-hyek
Archery
Men's individual recurve
28 September
Gold
Park Gyeol
Golf
Women's Individual
28 September
Gold
Park Byung-ho , An Ji-man , Kim Min-sung , Lee Jae-hak ,Lim Chang-yong , Hwang Jae-gyun , Kang Jung-ho , Oh Jae-won ,Lee Jae-won , Yoo Won-sang , Lee Tae-yang , Cha Woo-chan ,Na Ji-wan , Kim Kwang-hyun , Son Ah-seop , Hong Seong-moo ,Kang Min-ho , Na Sung-bum , Min Byung-hun , Kim Hyun-soo ,Bong Jung-keun , Kim Sang-su , Yang Hyeon-jong , Han Hyun-hee
Baseball
Men's Team
28 September
Gold
Cho Gwang-hee
Canoeing
Men's K-1 200m
29 September
Gold
Lim Yong-kyu , Chung Hyeon
Tennis
Men's Doubles
29 September
Gold
Lee Na-young
Bowling
Women's All Events
30 September
Gold
Kim Hyeong-jun
Soft tennis
Men's Singles
30 September
Gold
Kim Bo-mi
Soft tennis
Women's Singles
30 September
Gold
Park Sung-bin
Sailing
Men's Optimist
30 September
Gold
Ha Jee-min
Sailing
Men's Laser
30 September
Gold
Kim Chang-ju , Kim Ji-hoon
Sailing
Men's 470
30 September
Gold
Kim Keun-soo , Song Min-jae
Sailing
Open Hobie-16
30 September
Gold
Park Jong-woo , Choi Bok-eum , Kim Kyung-min , Kang Hee-won , Hong Hae-sol , Shin Seung-hyeon
Bowling
Men's Team of 5
30 September
Gold
Park Jong-woo
Bowling
Men's All Events
30 September
Gold
Jung Ji-hyun
Wrestling
Men's Greco-Roman 71kg
30 September
Gold
Kim Ae-kyung , Kim Beom-jun
Soft tennis
Mixed Doubles
1 October
Gold
Jo Chol-ho
Taekwondo
Men's +87kg
1 October
Gold
Kim So-hui
Taekwondo
Women's −46kg
1 October
Gold
Lee Ah-reum
Taekwondo
Women's −57kg
1 October
Gold
Ryu Han-su
Wrestling
Men's Greco-Roman 66kg
1 October
Gold
Kim Hyeon-woo
Wrestling
Men's Greco-Roman 75kg
1 October
Gold
Woo Sun-hee , Kim On-a , Ryu Eun-hee , Lee Eun-bi ,Yoo Hyun-ji , Park Sae-young , Kim Seon-hwa , Jung Yu-ra ,Won Seon-pil , Park Mi-ra , Kim Jin-yi , Choi Su-min ,Gwon Han-na , Sim Hae-in , Jung Ji-hae , Song Mi-young
Handball
Women's Team
1 October
Gold
Kim Jong-eun , Kim Da-rae , Kim Hyun-ji , Lee Young-sil ,An Hyo-ju , Heo Jae-seong , Cheon Eun-bi , Jang Soo-ji ,Shin Hye-jeong , Kim Ok-ju , Park Mi-hyun , Park Ki-ju ,Cho Eun-ji , Seo Jung-eun , Oh Sun-soon , Song Mi-young
Field hockey
Women's Team
1 October
Gold
Kim Beom-jun , Kim Dong-hoon
Soft tennis
Men's Doubles
2 October
Gold
Kim Ae-kyung , Joo Og
Soft tennis
Women's Doubles
2 October
Gold
Yang Soo-jin , Jeong Mi-na , Choi Min-ji , Kim Sun-woo
Modern pentathlon
Women's Team
2 October
Gold
Lee Dae-hoon
Taekwondo
Men's −63kg
2 October
Gold
Lee Da-bin
Taekwondo
Women's −62kg
2 October
Gold
Park Jong-woo
Bowling
Men's Masters
2 October
Gold
Lee Na-young
Bowling
Women's Masters
2 October
Gold
Son Yeon-jae
Gymnastics
Women's Rhythmic Individual All-Around
2 October
Gold
Lee Mi-sun , Beon Yeon-ha , Sin Jung-ja , Ha Eun-joo ,Kim Dan-bi , Lee Kyung-eun , Park Hye-jin , Lim Yung-hui ,Yang Ji-hee , Kwak Joo-yeong , Kim Jung-eun , Kang Young-suk
Basketball
Women's Team
2 October
Gold
Kim Yeon-koung , Park Jeong-ah , Kim Hee-jin , Kim Hae-ran ,Han Song-yi , Lee Da-yeong , Yang Hyo-jin , Lee Hyo-hee ,Baek Mok-hwa , Lee Jae-yeong , Nam Jie-youn , Bae Yoo-na
Volleyball
Women's Team
2 October
Gold
Jang Hyun-soo , Kim Seung-gyu , Kim Jin-su , Kim Min-hyeok ,Son Jun-ho , Park Joo-ho , Lee Yong-jae , Kim Seung-dae ,Rim Chang-woo , Lee Jong-ho , Lee Jae-sung , Choi Sung-guen , Lee Joo-young , An Yong-woo , Yun Il-lok , No Dong-geon ,Kwak Hae-seong , Kim Young-uk , Kim Shin-wook , Moon Sang-yun
Football
Men's Team
2 October
Gold
Kim Tae-hun
Taekwondo
Men's −54kg
3 October
Gold
Shin Jong-hun
Boxing
Men's Light Fly
3 October
Gold
Ham Sang-myeong
Boxing
Men's Bantam
3 October
Gold
Yang Dong-geun , Moon Tae-jong , Park Chan-hee , Kim Tae-sul ,Lee Jong-hyun , Kim Sun-hyung , Cho Sung-min , Yang Hee-jong ,Kim Joo-sung , Heo Il-young , Oh Se-keun , Kim Jong-kyu
Basketball
Men's Team
3 October
Gold
Kim Beom-jun , Kim Dong-hoon , Kim Hyeong-jun , Park Kyu-cheol ,Lee Sang-gwon
Soft tennis
Men's Team
4 October
Gold
Kim Ae-kyung , Joo Og , Kim Ji-yeon , Kim Bo-mi ,Yoon Soo-jung
Soft tennis
Women's Team
4 October
Silver Medal
Medal
Name
Sport
Event
Date
Silver
Jin Jong-oh , Choi Young-rae , Lee Dae-myung
Shooting
Men's 50m Pistol Team
20 September
Silver
Jung Jee-Hae
Shooting
Women's 10m Air Pistol
20 September
Silver
Kim Won-gyeong , Lee Hye-jin
Cycling
Women's Team Sprint
20 September
Silver
Kim Ji-yeon
Fencing
Women's individual Sabre
20 September
Silver
Park Kyoung-doo
Fencing
Men's Individual Épée
20 September
Silver
Lee Yong-hyun
Wushu
Men's Daoshu / Gunshu
21 September
Silver
Im Jae-yeon , Park Sang-hoon , Park Seon-ho , Park Keon-woo
Cycling
Men's Team Pursuit
21 September
Silver
Kim Hee-hoon , Shin Dong-hyen , Park Min-soo , Yang Hak-seon , Lee Sang-wook , Lee Hyeok-jung
Gymnastics
Men's Artistic Team
21 September
Silver
Kim Jan-di
Judo
Women's −57kg
21 September
Silver
Kim Jung-hwan
Fencing
Men's Individual Sabre
21 September
Silver
Kim Young-man , Im An-soo , Jeong Won-deok
Sepaktakraw
Men's Double Regu
22 September
Silver
Son Hee-jung , Kim You-ri , Lee Ju-mi , Na Ah-reum
Cycling
Women's Team Pursuit
22 September
Silver
Shin A-lam
Fencing
Women's Individual Épée
22 September
Silver
Heo Jun
Fencing
Men's Individual Foil
22 September
Silver
Sung Ji-hyun , Kim So-yeong , Chang Ye-Na , Bae Youn-joo , Kim Ha-na , Jung Kyung-eun , Koh Eun-byeol , Yoo Hae-won ,Go Ah-ra , Kim Hyo-min
Badminton
Women's Team
22 September
Silver
Kim Sang-do , Kim Hyeon-jun , Han Jin-seop
Shooting
Men's 10m Air Rifle Team
23 September
Silver
Kim Dong-seon
Equestrian
Dressage Individual
23 September
Silver
Cho Ho-sung
Cycling
Men's Omnium
23 September
Silver
Jung Eun-jung , Kim Jan-di , Bak Ji-yun , Kim Seong-yeon , Lee Jung-eun , Joung Da-woon
Judo
Women's Team
23 September
Silver
Jeon Seo-yeong , Kim Seo-hee
Rowing
Women's Coxless Pair
24 September
Silver
Lee Hak-beom
Rowing
Men's Lightweight Single Sculls
24 September
Silver
Kim In-won , Kim Hwi-gwan , Lee Seon-soo , Choi Do-sub
Rowing
Men's Quadruple Sculls
24 September
Silver
Yoo Sang-hoon
Wushu
Men's Sanda 70kg
24 September
Silver
Kwon Jun-cheol , Park Bong-duk , You Jae-jin
Shooting
Men's 50m Rifle Prone Team
25 September
Silver
Kim Jun-hong , Kang Min-su , Jang Dae-kyu
Shooting
Men's 25m Standard Pistol Team
25 September
Silver
Kim Jun-hong
Shooting
Men's 25m Standard Pistol
25 September
Silver
Kim Dong-yong
Rowing
Men's Single Sculls
25 September
Silver
Kim Seul-gi , Ma Se-rom , Jeon Seo-yeong , Kim A-rum
Rowing
Women's Quadruple Sculls
25 September
Silver
Kim Mi-jin , Son Hye-kyoung , Lee Bo-na
Shooting
Women's Double Trap Team
25 September
Silver
Choi In-jeong , Shin A-lam , Kim Myoung-sun , Choi Eun-sook
Fencing
Women's Team Épée
25 September
Silver
Park Tae-hwan
Swimming
Men's 100m Freestyle
25 September
Silver
Yang Hak-seon
Gymnastics
Men's Vault
25 September
Silver
Lee Da-lin , Yang Ji-won , An Se-hyeon , Ko Mi-so
Swimming
Women's 4 × 100 m Medley Relay
25 September
Silver
Jeong Mi-ra , Yoo Seo-young , Kim Seol-a
Shooting
Women's 50m Rifle 3 Positions Team
26 September
Silver
Jeong Mi-ra
Shooting
Women's 50m Rifle 3 Positions
26 September
Silver
Kim Min-jae
Weightlifting
Men's 105kg
26 September
Silver
Jeong Hye-rim , Heo Min-ho , Kim Gyu-ri , Kim Ji-hwan
Triathlon
Mixed team Relay
26 September
Silver
Choi Yong-hee , Min Li-hong , Yang Young-ho
Archery
Men's team compound
27 September
Silver
Seok Ji-hyun
Archery
Women's individual compound
27 September
Silver
Kim Jong-hyun , Han Jin-seop , Kwon Jun-cheol
Shooting
Men's 50m Rifle 3 Positions Team
27 September
Silver
Kim Min-ji , Kwak Yu-hyun , Son Hye-kyoung
Shooting
Women's Skeet Team
27 September
Silver
Oh Man-ho
Wrestling
Men's Freestyle 70kg
27 September
Silver
Go Jae-uk , Hong Seung-hyun , Im An-soo , Jeon Young-man ,Jeong Won-deok , Kim Hyun-jun , Kim Young-man , Park Hyeong-eun ,Shim Jae-chul , Shin Choo-kwang , Sin Seung-tae , Woo Gyeong-han
Sepaktakraw
Men's Team
28 September
Silver
Chang Hye-jin
Archery
Women's individual recurve
28 September
Silver
Park Gyeol , Choi Hye-jin , Lee So-young
Golf
Women's Team
28 September
Silver
Kim Nam-hun
Golf
Men's Individual
28 September
Silver
Kim Nam-hun , Youm Eun-ho , Kong Tae-hyun , Kim Young-woong
Golf
Men's Team
28 September
Silver
Yoo Yeon-seong , Lee Yong-dae
Badminton
Men's Doubles
28 September
Silver
Lee Sun-ja , Lee Min , Lee Hye-ran , Kim You-jin
Canoeing
Women's K-4 500m
29 September
Silver
Kim Yeong-nam , Woo Ha-ram
Diving
Men's Synchronised 10m Platform
29 September
Silver
Lee Na-young , Son Yun-hee , Jung Da-wun , Kim Jin-sun ,Lee Yeong-seung , Jeon Eun-hee
Bowling
Women's Team of 5
30 September
Silver
Yoon Jeong-yeon
Taekwondo
Women's −53kg
30 September
Silver
Jeong Sang-eun , Joo Se-hyuk , Kim Dong-hyun , Kim Min-seok ,Lee Jung-woo
Table tennis
Men's Team
30 September
Silver
Kim Byoung-jun
Athletics
Men's 110m Hurdles
30 September
Silver
Kim Deok-hyeon
Athletics
Men's Long Jump
30 September
Silver
Park Chil-sung
Athletics
Men's 50km Race Walk
1 October
Silver
Park Gun-woo , Chae Bong-jin , Cho Sung-min , Kim Sung-wok ,Yang Ho-yeob
Sailing
Open Match Racing
1 October
Silver
Park Ji-na
Boxing
Women's Light
1 October
Silver
Lee Se-yeol
Wrestling
Men's Greco-Roman 85kg
1 October
Silver
Kim Yong-min
Wrestling
Men's Greco-Roman 130kg
1 October
Silver
Son Yeon-jae , Gim Yun-hee , Lee Da-ae , Lee Na-kyung
Gymnastics
Women's Rhythmic Team
1 October
Silver
Kim Ji-yeon , Yoon Soo-jung
Soft tennis
Women's Doubles
2 October
Silver
Yang Soo-jin
Modern pentathlon
Women's Individual
2 October
Silver
Lee Won-jin
Taekwondo
Women's −67kg
2 October
Silver
Park Se-jung , Park Bong-go , Seong Hyeok-je , Yeo Hosua , Choi Dong-baek
Athletics
Men's 4 × 400 m Relay
2 October
Silver
Park Jung-geu , Jeong Yi-kyeong , Sim Jae-bok , Park Kyung-suk ,Yu Dong-geun , Jung Su-young , Lee Sang-uk , Lim Duk-jun ,Oh Yun-suk , Lee Dong-myung , Hwang Do-yeop , Yoon Ci-yoel ,Lee Hyeon-sik , Lee Eun-ho , Eom Hyo-won , Lee Chang-woo
Handball
Men's Team
2 October
Silver
Jung Jin-hwa
Modern pentathlon
Men's Individual
3 October
Silver
Kim Young-man , Im An-soo , Jeong Won-deok , Park Hyeong-eun ,Shim Jae-chul
Sepaktakraw
Men's Regu
3 October
Silver
Kim I-seul , Lee Jin-hee , Lee Min-ju , Park Seon-ju ,Sim Su-yeon
Sepaktakraw
Women's Regu
3 October
Silver
Lim Hyun-chul
Boxing
Men's Light Welter
3 October
Silver
Kim Hyeong-kyu
Boxing
Men's Light Heavy
3 October
Bronze Medal
Medal
Name
Sport
Event
Date
Bronze
Kim Won-jin
Judo
Men's −60kg
20 September
Bronze
Jung Bo-kyung
Judo
Women's −48kg
20 September
Bronze
Jung Eun-jung
Judo
Women's −52kg
20 September
Bronze
Jin Jong-oh
Shooting
Men's 10m Air Pistol
21 September
Bronze
Jung Chang-hee , Lee Young-sik , Shin Hyun-woo
Shooting
Men's Trap team
21 September
Bronze
Seo Hee-ju
Wushu
Women's Jianshu / Qiangshu
21 September
Bronze
Bang Gui-man
Judo
Men's −73kg
21 September
Bronze
Park Tae-hwan
Swimming
Men's 200m Freestyle
21 September
Bronze
Nam Hyun-hee
Fencing
Women's Individual Foil
21 September
Bronze
Kim Seol-a , Kim Gae-nam , Jeong Mi-ra
Shooting
Women's 10m Air Rifle Team
22 September
Bronze
Gwak Dong-han
Judo
Men's −90kg
22 September
Bronze
Cho Gu-ham
Judo
Men's −100kg
22 September
Bronze
Kim Sung-min
Judo
Men's +100kg
22 September
Bronze
Kim Eun-kyeong
Judo
Women's +78kg
22 September
Bronze
Choi In-jeong
Fencing
Women's Individual Épée
22 September
Bronze
Nam Ki-woong , Yang June-hyuck , Jeong Jeong-soo , Park Tae-hwan
Swimming
Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
22 September
Bronze
Lee Sang-wook
Gymnastics
Men's Individual All-Around
23 September
Bronze
Yun Na-rae
Gymnastics
Women's Individual All-Around
23 September
Bronze
Kang Yeong-sik
Wushu
Men's Sanda 60kg
23 September
Bronze
Kim hye-bin
Wushu
Women's Sanda 52kg
23 September
Bronze
Park Tae-hwan
Swimming
Men's 400m Freestyle
23 September
Bronze
Eum Bit-na
Shooting
Women's 50m Rifle Prone
24 September
Bronze
Lee Na-young
Bowling
Women's Singles
24 September
Bronze
Park Min-soo
Gymnastics
Men's Pommel Horse
24 September
Bronze
Kim Sung-kyum , Yang June-hyuck , Nam Ki-woong , Park Tae-hwan ,Park Seon-kwan
Swimming
Men's 4 × 100 m Freestyle Relay
24 September
Bronze
Park Bong-duk
Shooting
Men's 50m Rifle Prone
25 September
Bronze
Heo Jun , Son Young-ki , Kim Min-kyu , Kim Hyo-gon
Fencing
Men's Team Foil
25 September
Bronze
Na Ah-reum
Cycling
Women's Omnium
25 September
Bronze
Yang Jung-doo
Swimming
Men's 50m Butterfly
25 September
Bronze
Lee Chang-ho
Weightlifting
Men's 94kg
25 September
Bronze
Yun Na-rae
Gymnastics
Women's Floor
25 September
Bronze
Kim Young-min , Jang Dae-kyu , Kim Jin-il
Shooting
Men's 25m Center Fire Pistol Team
26 September
Bronze
Bang Si-re
Equestrian
Eventing Individual
26 September
Bronze
Park Eun-ok , Song Sun-mi , Yang Yeon-soo , Lee Ji-hyun
Squash
Women's Team
26 September
Bronze
Lee Yeong-seung , Jung Da-wun
Bowling
Women's Doubles
26 September
Bronze
Park Seon-kwan , Choi Kyu-woong , Chang Gyu-cheol , Park Tae-hwan ,Im Tae-jeong , Ju Jang-hun , Yun Seok-hwan , Kim Sung-kyum
Swimming
Men's 4 × 100 m Medley Relay
26 September
Bronze
Jeong You-jin
Shooting
Men's 10m Running Target Mixed
27 September
Bronze
Bae Youn-joo
Badminton
Women's Singles
27 September
Bronze
Kim Ki-jung , Kim Sa-rang
Badminton
Men's Doubles
27 September
Bronze
Yun Jun-sik
Wrestling
Men's Freestyle 57kg
27 September
Bronze
Kim Hyun-sub
Athletics
Men's 20km Race Walk
28 September
Bronze
Oh Jin-hyek , Lee Seung-yun , Ku Bon-chan
Archery
Men's team recurve
28 September
Bronze
Lee Yeong-seung , Jeon Eun-hee , Kim Jin-sun
Bowling
Women's Trios
28 September
Bronze
Jeon Yeong-eun
Athletics
Women's 20km Race Walk
28 September
Bronze
Choi Bok-eum , Park Jong-woo , Kim Kyung-min
Bowling
Men's Trios
28 September
Bronze
Hwang Eun-ju
Wrestling
Women's Freestyle 75kg
28 September
Bronze
Jin Min-sub
Athletics
Men's Pole Vault
28 September
Bronze
Lee Sun-ja
Canoeing
Women's K-1 500m
29 September
Bronze
Lee Seung-chul
Wrestling
Men's Freestyle 61kg
29 September
Bronze
Lee Sang-kyu
Wrestling
Men's Freestyle 74kg
29 September
Bronze
Kim Gwan-uk
Wrestling
Men's Freestyle 86kg
29 September
Bronze
Nam Koung-jin
Wrestling
Men's Freestyle 125kg
29 September
Bronze
Kim Dong-hoon
Soft tennis
Men's Singles
30 September
Bronze
Kim Ae-kyung
Soft tennis
Women's Singles
30 September
Bronze
Kim Yeong-nam , Woo Ha-ram
Diving
Men's Synchronised 3m Springboard
30 September
Bronze
Song Young-geon
Taekwondo
Men's −74kg
30 September
Bronze
Shin Yeong-rae
Taekwondo
Men's −87kg
30 September
Bronze
Lee Na-kyung , Choi Seo-eun
Sailing
Women's 420
30 September
Bronze
Lim Eun-ji
Athletics
Women's Pole Vault
30 September
Bronze
Kang Hee-won
Bowling
Men's All Events
30 September
Bronze
Hwang Jung-soo , Cho Min-ki , Lee Jong-jun
Shooting
Men's Skeet Team
30 September
Bronze
Kim Na-mi
Diving
Women's 1m Springboard
1 October
Bronze
Woo Ha-ram
Diving
Men's 1m Springboard
1 October
Bronze
Kim Ji-yeon , Park Kyu-cheol
Soft tennis
Mixed Doubles
1 October
Bronze
Cho So-hyun , Jung Seol-bin , Jeon Ga-eul , Yoo Young-a ,Ji So-yun , Jun Min-kyung , Song Su-ran , Kim Hye-ri ,Shim Seo-yeon , Kim Do-yeon , Lim Seon-joo , Choe Yu-ri ,Park Hee-young , Kwon Hah-nul , Lee So-dam , Lee Young-ju ,Shin Da-myeong , Kim Jung-mi
Football
Women's Team
1 October
Bronze
Yeo Hosua
Athletics
Men's 200m
1 October
Bronze
Eom Tae-deok , Ahn Hwan-gi , Heo Youn-chan , Hong Dong-ju ,Jung Kwang-soo , Kim Gyung-tae , Kim Ki-dong , Kim Seong-ryeol ,Lee Jang-kun , Park Hyun-il , Seo Dea-ho , Yook Sang-min
Kabaddi
Men's Team
2 October
Bronze
Lee Sang-gwon , Park Kyu-cheol
Soft tennis
Men's Doubles
2 October
Bronze
Choi Min-ji
Modern pentathlon
Women's Individual
2 October
Bronze
Kim Do-won
Karate
Men's −67kg
2 October
Bronze
Son Yun-hee
Bowling
Women's Masters
2 October
Bronze
Kim Deok-hyeon
Athletics
Men's Triple Jump
2 October
Bronze
Lee Myung-ho , Oh Dae-keun , Lee Nam-yong , Kang Moon-kweon ,Lee Seung-il , Yoon Sung-hoon , You Hyo-sik , Jung Man-jae ,Kang Moon-kyu , Hyun Hye-sung , Hong Eun-seong , Kim Young-jin ,Lee Seung-hoon , Kim Seong-kyu , Jang Jong-hyun , Nam Hyun-woo
Field hockey
Men's Team
2 October
Bronze
Han Kun-kyu , Yoon Tae-il , Kim Jeong-min , Yang Young-hun ,Oh Youn-hyung , Kim Sung-soo , Kim Gwong-min , Kim Hyun-soo ,Park Wan-yong , Kim Nam-uk , Jeong Yeon-sik , Lee Yong-seung
Rugby
Men's Team
2 October
Bronze
Park Nam-hyeong
Boxing
Men's Heavy
2 October
Bronze
Jeon Ji-hee , Kim Min-seok
Table tennis
Mixed Doubles
2 October
Bronze
Jung Jin-hwa , Lee Woo-jin , Hwang Woo-jin , Jung Hwon-ho
Modern pentathlon
Men's Team
3 October
Bronze
Woo Ha-ram
Diving
Men's 10m Platform
3 October
Bronze
Lee Ji-hwan
Karate
Men's −60kg
3 October
Bronze
Han Sun-soo , Song Myung-geun , Shin Yung-suk , Lee Min-gyu ,Park Sang-ha , Kwak Seung-suk , Bu Yong-chan , Choi Min-ho ,Jeon Kwang-in , Park Chul-woo , Seo Jae-duck , Jeong Min-su
Volleyball
Men's Team
3 October
Bronze
Joo Sae-hyuk
Table tennis
Men's Singles
4 October
Bronze
Yang Ha-eun
Table tennis
Women's Singles
4 October
Bronze
Jang Min-soo
Karate
Men's −84kg
4 October
Bronze
Jang So-young
Karate
Women's −50kg
4 October
Archery
Recurve
Men
Athlete
Event
Qualification Round
Round of 64
Round of 32
Round of 16
Quarterfinals
Semifinals
Final
Score
Seed
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Lee Seung-yun
Individual
1377
1st Q
BYE
S. Albawardi (KSA ) W 6 –0(30 –24, 29 –27, 28 –23)
Yong Zhiwei (CHN ) L 5–6 (26–28 , 27 –26, 27–27, 28–29 , 28 –27, 9–9* )
did not advance
Oh Jin-hyek
1362
2nd Q
BYE
M. Jasim (IRQ ) W 6 –0(27 –25, 28 –24, 30 –24)
Denis Gankin (KAZ ) W 6 –2(29–30 , 29 –27, 28 –27, 29 –27)
Atanu Das (IND ) W 6 –0(29 –28, 29 –25, 29 –28)
Kuo Cheng Wei (TPE ) W 6 –0(29 –27, 29 –27, 30 –26)
Yong Zhiwei (CHN ) W 6 –4(27–29 , 27–30 ,30 –27, 28 –27, 27 –26)
Ku Bon-chan
1362
3rd
did not advance
Kim Woo-jin
1354
4th
did not advance
Lee Seung-yun Oh Jin-hyek Ku Bon-chan
Team
4101
1st Q
—
Kazakhstan (KAZ) W 6 –0(56 –52, 57 –44, 57 –52)
Mongolia (MGL) W 6 –0(57 –49, 56 –49, 55 –52)
China (CHN) L 4–5 (56 –53, 55–58 , 59 –57, 58–59 , 28–28* )
Bronze medal match Japan (JPN) W 5 –3(57 –56, 56–56, 56–58 , 57 –55)
Women
Athlete
Event
Qualification Round
Round of 32
Round of 16
Quarterfinals
Semifinals
Final
Score
Seed
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Opposition Score
Jung Dasomi
Individual
1364
1st Q
BYE
Loc Thi Dao (VIE ) W 6 –2(24–26 , 28 –23, 29 –27, 28 –27)
Kaori Kawanaka (JPN ) W 6 –4(27–28 , 29 –28, 30–30, 29–29, 30 –27)
Ren Hayakawa (JPN ) W 7 –3(28 –27, 29–30 , 30 –28, 28–28, 29 –26)
Chang Hye-jin (KOR ) W 7 –1(30 –28, 29–29, 29 –28, 30 –28)
Chang Hye-jin
1359
2nd Q
Choki Wangmo (BHU ) W 6 –0(28 –25, 28 –20, 25 –24)
Luiza Saidiyeva (KAZ ) W 7 –1(29 –24, 28 –24, 23–23, 28 –27)
Laxmirani Majhi (IND ) W 6 –2(27 –25, 27–28 , 28 –27, 29 –28)
Xu Jing (CHN ) W 6 –2(28–28, 29–29, 29 –27, 29 –28)
Jung Dasomi (KOR ) L 1–7 (28–30 , 29–29, 28–29 , 28–30 )
Lee Tuk-young
1358
3rd
did not advance
Joo Hyun-jung
1324
13th
did not advance
Jung Dasomi Chang Hye-jin Lee Tuk-young
Team
4081
1st Q
—
BYE
Kazakhstan (KAZ) W 5 –1(52 –51, 54–54, 51 –49)
India (IND) W 6 –0(56 –50, 58 –54, 56 –54)
China (CHN) W 6 –0(54 –51, 56 –55, 58 –52)
Compound
Men
Women
Badminton
Men
Women
Athlete
Event
Round of 32
Round of 16
Quarter Final
Semi Final
Final
Rank
Opposition Result
Opposition Result
Opposition Result
Opposition Result
Opposition Result
Sung Ji-hyun
Singles
Lê Thu Huyền (VIE ) W 2 –021–12, 21–12
Yang Li Lian (MAS ) W 2 –021–16, 21–13
Tai Tzu-ying (TPE ) L 1–2 14–21, 21–9, 17–21
Did Not Advance
Bae Yeon-ju
Cheung Ngan Yi (HKG ) W' 2 –021–19, 21–12
Akane Yamaguchi (JPN ) W' 2 –118–21, 21–18, 21–15
Ratchanok Intanon (THA ) W 2 –121–4, 18–21, 21–8
Wang Yihan (CHN ) L 1–2 10–21, 21–12, 16–21
Did Not Advance
Mixed
Baseball
Men
Preliminary round
Group B
Semifinals
Team
1
2
3
4
5
6
7
8
9
R
H
E
China
0
0
1
1
0
0
0
0
0
2
5
2
South Korea
0
1
1
0
2
3
0
0
X
7
13
1
finals
Fencing
Men
Women
Men
Pool Matches
Group A
Round of 16
Quarter-finals
Semi-finals
Final
Women
Pool matches
Group A
Quarter-finals
Semi-finals
Bronze medal match
Shooting
Wushu
Taolu
Men
Athlete
Event
Changquan
Total
Quality
Performance
Difficulty
Result
Rank
Lee Ha-sung
Changquan
5.00
2.71
2.00
9.71
Women
Sanda
Men
Women
References